Jakimi sposobami można zwalczać ostry ból u zwierząt?
Tak samo jak u ludzi, ból u zwierząt może mieć bardzo różne przyczyny: od odniesionych obrażeń, takich jak niewielkie stłuczenie lub zranienie, poprzez przeprowadzony niedawno zabieg, aż po ciężkie choroby kręgosłupa lub stawów. Świadomość, że ukochane zwierzę cierpi, jest trudna dla każdego opiekuna, a troska o pupila sprawia, że pragnie on ten ból jak najszybciej uśmierzyć. Na szczęście istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością, a w tym artykule postaramy się je przybliżyć.
Jak rozpoznać, że zwierzę cierpi?
Odkrycie, że pupil odczuwa ból, wcale nie musi być łatwe. Zwierzę nie jest w stanie jasno zakomunikować opiekunowi, że cierpi, a ukrywanie bólu i choroby jest dla niego naturalne – w przyrodzie chroni przed drapieżnikami i utratą wysokiej pozycji w stadzie. Alarmujące powinny być zmiany w zachowaniu pupila: jeśli izoluje się od bliskich, ma gorszy nastrój i nie ma ochoty na ruch oraz zabawę, mogą być to oznaki cierpienia. Częste są także problemy ze snem lub znalezieniem wygodnej pozycji, trudności przy konkretnych rodzajach ruchów (na przykład schodzeniu po schodach), a także utykanie. Zwierzę może unikać dotyku bolącego miejsca na ciele, odsuwać się, a nawet wykazywać agresję.
Jak zwalczyć ból u zwierzęcia?
Jedną z najczęściej stosowanych metod wyeliminowania lub chociaż zmniejszenia bólu u zwierząt jest podawanie im środków przeciwbólowych. Należy jednak koniecznie pamiętać, że leki mogą być podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Brak odpowiedniej wiedzy może poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Nie wolno podawać mu również środków przeciwbólowych dla ludzi – w większości przypadków będą dla niego trujące. Najbezpieczniej trzymać się leku wybranego przez weterynarza.
Bardzo skuteczne są również rehabilitacja i fizjoterapia, zwłaszcza w przypadku bólu występującego po zabiegach lub w wyniku chorób przewlekłych. To rozwiązanie coraz częściej wybierane przez zatroskanych opiekunów i są ku temu dobre powody. Podobnie jak w przypadku ludzi, zabiegi fizjoterapii i rehabilitacji bardzo pomagają w uśmierzeniu bólu, a także polepszają samopoczucie pupila i pomagają mu bezpiecznie wrócić do formy po chorobie, operacji lub innym przykrym zdarzeniu.